Updated
Candidates from STEM and Medical Fields in the National Elections
Updated
Candidates from STEM and Medical Fields in the National Elections

Candidates from STEM and Medical Fields in the National Elections

See who’s on the ballot for House and Senate seats this year.

Katarina Zimmer
Oct 9, 2020

ABOVE: MODIFIED FROM © ISTOCK.COM, BUBAONE

This year, more than 30 candidates with science, technology, engineering, math, and medical backgrounds are on the ballot for national elections.

See “Amid Pandemic, Scientists Lean on Credentials in Political Races

If we’ve missed a scientist running for office, please let us know.

Winning candidates are highlighted in green. We will continue to update this list. (Last updated November 4)

Candidates running for House seats:

Name 

STEM background 

Race

Opponent

Hiral Tipirneni (D) 

Emergency room physician 

Arizona, 6th congressional district 

David Schweikert (R)

Ami Bera (D)
Incumbent
WINNER

Physician 

California, 7th congressional district 

Buzz Patterson (R)

Chris Bubser (D) 

Biotechnologist, engineer

California, 8th congressional district 

Jay Obernolte (R)

Jerry McNerney (D)
Incumbent
WINNER

Mathematician and engineer

California, 9th congressional district 

Antonio Armador (R)

TJ Cox (D)
Incumbent

Chemical engineer

California, 21st congressional district 

David Valadao (R)

Tony Cárdenas (D)
Incumbent
WINNER

Electrical engineering degree

California, 29th congressional district 

Angelica Dueñas (D) 

Raul Ruiz (D)
Incumbent
WINNER

Physician 

California, 36th congressional district 

Erin Cruz (R)

Neal Dunn (R)
Incumbent 
WINNER

Surgeon 

Florida, 2nd congressional district 

Kim O’Connor (Independent) 

Earl “Buddy” Carter  (R)
Incumbent
WINNER 

Pharmacist 

Georgia, 1st congressional district

Joyce Marie Griggs (D)

Sean Casten (D)
Incumbent
WINNER

Biochemical engineer

Illinois, 6th congressional district 

Jeanne Ives (R), Bill Redpath (L) 

Bill Foster (D)
Incumbent
WINNER

Physicist

Illinois, 11th congressional district

Rick Laib (R) 

Lauren Underwood (D)
Incumbent

Nurse  

Illinois, 14th congressional district

Jim Oberweis (R)

Larry Bucshon (R)
Incumbent
WINNER

Physician  

Indiana, 8th congressional district

Thomasina Marsili (D), James Rodenberger (L)

Andrew Harris (R)
Incumbent 
WINNER

Physician 

Maryland, 1st congressional district 

Mia Mason (D) 

John Paul Moran (R)

Engineer

Massachusetts, 6th congressional district 

Seth Moulton (D) WINNER,
Matthew Mixon (Independent)

Nancy Goroff (D) 

Chemist 

New York, 1st congressional district 

Lee Zeldin (R)

Paul Tonko (D)
Incumbent
WINNER

Mechanical and industrial engineer 

New York, 20th congressional district 

Elizabeth Joy (R)

Gregory Murphy (R)
Incumbent 
WINNER

Urologist 

North Carolina, 3rd congressional district 

Allen Thomas (D), Greg Holt (Constitution Party), Tim Harris (L) 

Chrissy Houlahan (D)
Incumbent

Industrial engineer

Pennsylvania, 6th congressional district

John Emmons (R), John McHugh (Independent) 

John Joyce (R)
Incumbent 
WINNER

Physician 

Pennsylvania, 13th congressional district 

Todd Rowley (D) 

Joe Cunningham (D)
Incumbent

Ocean engineer

South Carolina, 1st congressional district

Nancy Mace (R)
WINNER

Adair Ford Boroughs (D) 

Math teacher 

South Carolina, 2nd congressional district 

Joe Wilson (R) WINNER,
Kathleen Wright (Constitution Party)

Scott DesJarlais (R)
Incumbent 
WINNER

Physician 

Tennessee, 4th congressional district 

Christopher Hale (D) 

Mark Green (R)
Incumbent 
WINNER

Physician 

Tennessee, 7th congressional district 

Kiran Sreepada (D), Ronald Brown (Independent), Scott Vieira (Independent) 

Michael C. Burgess (R)
Incumbent 
WINNER

Physician 

Texas, 26th congressional district 

Carol Iannuzzi (D), Mark Boler (L) 

Donna Imam (D)

Computer engineer and tech entrepreneur

Texas, 31th congressional district 

John Carter (R) WINNER,
Clark Patterson (L), Johnathan Scott (Independent)

Elaine Luria (D)
Incumbent
WINNER

Nuclear engineer

Virginia, 2nd congressional district 

Scott Taylor (R), David Foster (Independent) 

Cameron Webb (D) 

Physician 

Virginia, 5th congressional district 

Bob Good (R)
WINNER

Suzan Delbene (D)
Incumbent
WINNER

Biology degree, tech executive 

Washington, 1st congressional district 

Jeffrey Beeler (R)

Kim Schreier (D)
Incumbent

Physician 

Washington, 8th congressional district 

Jesse Jensen (R)


Candidates running for Senate seats:

Name 

STEM background 

Race

Opponent

Alan Gross (Nonpartisan)  

Orthopedic surgeon

Alaska

Daniel Sullivan (R), John Howe (Alaskan Independence Party), Sid Hill (Nonpartisan), Jed Whittaker (Green Party)

Mark Kelly (D) 
WINNER

Astronaut, engineer, aviator

Arizona

Martha McSally (R), 17 others

John Hickenlooper (D)
WINNER

Geologist

Colorado 

Cory Gardner (R), Raymon Doane (L), Sephan Evans (Unity Party), Bruce Lohmiller (Green Party), Michael Sanchez (Independent), Danny Skelly (Independent)

Chris Coons (D)
Incumbent
WINNER

Chemistry degree

Delaware

Lauren Witzke (R), Mark Turley (Independent), Nadine Frost (L)

Barbara Bollier (D) 

Anesthesiologist

Kansas

Roger Marshall (R) WINNER,
Jason Buckley (L)

Roger Marshall (R)
WINNER

Physician 

Kansas 

Barbara Bollier (D), Jason Buckley (L) 

Steve Daines (R)
WINNER

Chemical engineer

Montana

Steve Bullock (D)

Merav Ben-David (D)

Wildlife ecologist

Wyoming

Cynthia Lummis (R) WINNER